"Podłoga z naturalnego drewna nadaje pomieszczeniu ciepłego i przytulnego charakteru"

"Zależało nam na spójnym wykończeniu całego domu"

Helene Wold

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze interesowałam się designem wnętrz i uwielbiałam wszelkie projekty DIY. Gdy rozpoczęliśmy budowę domu, założyłam nowe konto na Instagramie - @villanyhus i szybko stałam się fanką możliwości i inspiracji, które można znaleźć na tym portalu. Oczywiście sama też staram się inspirować i zaskakiwać moich obserwatorów.

Jakość ponad wszystko

Mam na imię Helen. Z wykształcenia jestem pielęgniarką. Urodziłam się w Jæren, mieście na zachodnim wybrzeżu Norwegii, ale od siedmiu lat mieszkam w Kristiansand. Mam dwoje dzieci - 3,5-rocznego Charliego i Aureliusa, który skończył właśnie roczek.

Budowa naszego domu, zaprojektowanego przez Novo Architects, została zakończona w lutym 2020 roku. Wykończeniem wnętrz i doborem materiałów zajęłam się osobiście. Zależało nam na produktach wysokiej jakości, najlepiej wytwarzanych lokalnie. Pragnęliśmy stworzyć dom, w którym będziemy mogli spokojnie odpoczywać w późniejszych latach na emeryturze. Zdecydowaliśmy, aby wszystkie najważniejsze pomieszczenia znajdowały się na parterze. Postanowiliśmy również zaprojektować mniej pomieszczeń, stawiając raczej na ich wielkość i przestronność.

Uważam nasz dom za wyjątkowy. Na piętrze jest spora otwarta przestrzeń, z której widać całą kuchnię na parterze. Dzięki temu mamy również wyższy sufit w kuchni, co otwiera pomieszczenie na piękny widok na zewnątrz. Zależało nam też na domu, który byłby jednocześnie ładny i praktyczny. Nasza działka ma kształt trójkąta, więc dom jest zaprojektowany tak, aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń. Fasada domu została wykończona drewnem cedrowym i cegłą. Jest to idealne połączenie materiałów, jeśli zależy nam na łatwości utrzymania, a zarazem pięknym wyglądzie.

Moim celem w przypadku tego domu było stworzenie spokojnego miejsca, wypełnionego przedmiotami z różnych materiałów o ciekawych teksturach. Zależało mi na zachowaniu neutralnych kolorów, aby to właśnie faktury i desenie przyciągały uwagę i grały pierwsze skrzypce. Dębowe panele akustyczne w towarzystwie surowych cegieł przełamują gładki tynk na ścianach, tworząc piękny kontrast. Odgrywają one kluczową rolę w domu, ze względu na funkcjonalność, jak i efektowny wygląd. Takie zestawienie materiałów jest w mojej opinii ponadczasowe i będzie wyglądało równie pięknie nawet za 15 lat.

Aby zobaczyć jak poszczególne materiały pasują do siebie tworzyłam mood boardy, czyli swego rodzaju tablice inspiracji, wizualnie pokazujące jak wyglądają poszczególne zestawienia. Zależało mi na tym, by mieć pewien główny motyw przewodni, który będzie spajał cały dom. Dużo inspiracji czerpałam z Instagrama i Pinteresta, ale również z branżowych magazynów i samej natury. Wiele wieczorów poświęciłam w całości na przeglądaniu niekończącej się liczby zdjęć i zbieraniu pomysłów.

Jeśli chodzi o podłogę, naszym priorytetem była podłoga z litego drewna. Ważne dla nas było to, aby podłoga, czyli jeden z największych elementów wykończeniowych, nadawała pomieszczeniom ciepłego i przytulnego charakteru. Jak wiadomo, z biegiem czasu na każdej podłodze pojawiają się drobne rysy czy zadrapania, ale jednocześnie sprawia to, że powierzchnia staje się jeszcze bardziej naturalna, szczególnie w porównaniu z np. laminatem. Zależało nam na jasnej podłodze, która nie byłaby ani zbyt biała, ani żółta. Ta, którą obecnie mamy spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Długie i szerokie deski robią na wszystkich wielkie wrażenie. Odpowiednia podłoga od samego początku była dla nas priorytetem. 

Podłoga, którą wybraliśmy to Dąb Traditional White, Chaletino. Gdy zobaczyliśmy ją po raz pierwszy w sklepie, od razu wiedzieliśmy, że to podłoga dla nas. Z ciekawości oglądaliśmy też inne podłogi, ale żadna nie dorównywała tej wybranej na początku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dostaliśmy też garść bardzo użytecznych informacji od Boena. Podłoga ta jest klejona do podłoża, dzięki czemu można było położyć ją w całym domu, bez konieczności zamontowania progów czy listew przy drzwiach. Dzięki temu powierzchnia podłogowa w całym domu tworzy jedną spójną całość. Jak dla mnie, jest to rozwiązanie idealne.

Chaletino

Przestronne pomieszczenia często kuszą użyciem bardzo szerokich desek. Nasze deski Cha¬letino o szerokości 300 mm i długości 2.750 mm tworzą uroczy i elegancki klimat wnętrza. Dębowe wykończenie paneli Chaletino dostępne jest w szerokim zakresie wariantów stylistycznych w zależności od charakteru wystroju pomieszczenia.